Valmentajahaku kaudelle 2021-2022 on auki!

10.5.2021


Hae valmentajaksi Rovaniemelle jääperheeseen! Haemme innokkaita valmentajia ja valmentajaharjoittelijoita mukaan toimintaan syksylle 2021. Hakuaika on 10.5.-31.5. Jätäthän hakemuksesi kuitenkin mahdollisimman pian, sillä aloitamme haastattelut jo hakuajan aikana. 


HAEMME VALMENTAJIA!


Valmentajalta edellytämme aiempaa valmennus- tai ohjauskokemusta (ei välttämättä cheer), lajiosaamista sekä 16 vuoden ikää. Arvostamme hyviä vuorovaikutustaitoja, oma-aloitteisuutta sekä kiinnostusta osallistua seuran toimintaan ja kehittämiseen. Valmentajana saat oman valmennustiimin (jokaisessa tiimissä vähintään yksi täysi-ikäinen valmentaja), koulutusmahdollisuuksia seuran sisäisiin ja ulkopuolisiin koulutuksiin sekä valmennusvastaavan tuen. Valmentajille maksetaan tuntiperusteinen valmennuspalkkio.


Haemme valmentajia erityisesti seuraaviin joukkueisiin:


Level 1-3 cheerleading kilpajoukkueet

Level 1-3 kilpajoukkueet harjoittelevat 2-3 kertaa viikossa ja kilpailevat 2-4 kertaa kauden aikana. Lisäksi joukkueilla on leiriviikonloppuja, jotka sovitaan tarkemmin kauden alussa. Level 1-3 joukkueiden valmentajilta odotetaan sitoutumista joukkueen toimintaan sekä innokkuutta kehittää joukkuetta eteenpäin niin lajitaidollisesti kuin muillakin osa-alueilla. Joukkueen valmennuksessa pääset hyödyntämään omia vahvuuksiasi. 


Level 5 aikuisten cheerleading kilpajoukkue

Aikuisten level 5 joukkue harjoittelee 3 kertaa viikossa ja kilpailee 3-4 kertaa kauden aikana. Lisäksi joukkueella on leiriviikonloppuja, jotka sovitaan tarkemmin kauden alussa. Level 5 joukkue tekee tällä kaudella paluun kilpajoukkueeksi, joten joukkueen valmentajalta odotetaan innokasta, rohkeaa ja motivoitunutta otetta kehittää joukkuetta kohti levelin 5 kilpakenttiä. Etsimme tiimiin 1-2 valmentajaa. Aiempi kokemus level 3-5 joukkueiden valmennuksesta tai muu vahva lajitausta katsotaan eduksi. 


Cheertanssin harraste-/harrastekilpajoukkueet

Cheertanssin mini- ja juniorijoukkueet harjoittelevat 1-2 kertaa viikossa ja kilpailevat halutessaan. Joukkueiden valmentajilta odotamme kokemusta cheertanssista tai muusta tanssilajista. 


HAEMME VALMENTAJAHARJOITTELIJOITA!


Valmentajaharjoittelijana pääset tutustumaan valmentamiseen ja suunnittelemaan joukkueen toimintaa yhdessä valmentajien kanssa. Valmentajaharjoittelu kestää yhden kauden (elokuu-kesäkuu). Harjoittelun tavoitteena on saada käsitys valmentajan tehtävistä ja kauden kulusta sekä antaa valmiudet valmentajana toimimiseen. Valmentajaharjoitteluun kuuluu perehdytys sekä seuran sisäiset ja ulkopuoliset koulutukset mahdollisuuksien mukaan. Edellytämme valmentajaharjoittelijalta vähintään 15 vuoden ikää (06 ja aiemmin syntyneet) sekä reipasta ja oma-aloitteista asennetta. 


LÄHETÄ HAKEMUS


Lähetä avoin hakemus osoitteeseen aca.valmennusvastaava@gmail.com. Kerro haetko valmentajaksi vai valmentajaharjoittelijaksi. Lisäksi kerro hakemuksessa itsestäsi ikä, oma lajitausta, mahdollinen aiempi ohjauskokemus, mahdollinen koulutustausta sekä omat toiveesi. Lähetä hakemuksesi viimeistään 31.5. klo 23.59 mennessä. Aloitamme haastattelut jo hakuajan aikana ja kaikkiin hakijoihin ollaan yhteydessä viimeistään hakuajan päätyttyä.